MALI ŠKOLARCI
Čitajte djeci naglas od rođenja kako bi ona...
-
...mogla povezati čitanje i knjige s ugodnim osjećajima.
-
...mogla čuti zvukove, rime i riječi.
-
...mogla koristiti svoja osjetila sluha, vida i opipa.
-
...mogla stvarati zvukove – od gugutanja do riječi.
-
...mogla pokazati na sliku, a osoba koja čita imenovati to što dijete pokazuje.
-
...počela razumijevati da slike prikazuju određene predmete iz njihove okoline.
-
...dakako – mogla uživati u glasnom čitanju!
Poticajne rečenice za svako dijete:
-
Možeš biti ponosan na sebe!
-
Pogledaj kako si se usavršio u tome!
-
To je rezultat tvog marljivog rada!
-
Stvarno si se potrudio da ti soba izgleda čisto!
-
Čini se da stvarno uživaš u tom predmetu!
-
Hvala što si mi pomogao postaviti stol, sad puno bolje izgleda.
-
Primijetila sam da si bio vrlo strpljiv sa svojim bratom. Hvala ti.
-
Što ti misliš o tome?
-
Tvoj se trud isplatio!
-
Ovo je teži zadatak, ali ti ćeš ga uspjeti riješiti! Pokušaj ponovo.
-
Pogledaj kako si daleko dospio!
-
Imam povjerenja u tvoju odluku.
-
Vrijeme koje si uložila u ovu zadaću, stvarno se isplati.
-
Volim biti s tobom!
-
To si se dobro domislio!
-
Vidim da ti je stvarno stalo do toga!
-
Hvala na ideji koju si mi dao!
-
Ti to obavljaš s tolikom lakoćom!
-
Vidim da si potrošio puno vremena u razmišljanju o tome…
-
Stvarno osjećam da smo tim kad ovako skupa radimo.
10 trikova koje trebate usaditi djeci za borbu protiv stresa
Naučiti boriti se protiv stresa dio je odrastanja svakog od nas. Što prije i bolje usvojimo tehnike za borbu protiv stresa, to će nam biti lakše u svakodnevnom životu. Zato pomozite svojoj djeci da ih svladaju
Uzmemo li u obzir današnju potrošnju antidepresiva u odrasloj populaciji, koja svakim danom raste, nema sumnje da je iznimno važno pokazati djetetu strategije za borbu protiv stresa. Na ovaj ili onaj način stres će se sigurno javiti u djetetovu životu i makar se nama činio malen, on je primjeren djetetovoj dobi i djeca ga osjećaju.
Da bi dijete usvajalo zdrave oblike ponašanja i naučilo pravilno nositi se sa stresom važno je usaditi mu sistem za uočavanje znakova stresa odnosno naučiti ga da prepozna emocije ili obaveze koje ga previše opterećuju.
KAKO POMOĆI SVOJOJ DJECI DA BUDU USPJEŠNI?
Pet je načina na koje roditelji mogu pomoći svojoj djeci da budu uspješni učenici:
1. Pobrinite se da vaše dijete bude u školi svakog dana. Propušteni je rad za djecu veći gubitak nego što je nadoknađeni rad dobitak. Ne postoji zamjena za prisutnost na nastavi.
2. Odredite svojem djetetu vrijeme i mjesto za pisanje domaće zadaće. Ako nema domaću zadaću, neka iskoristi slobodno vrijeme za čitanje. Rutina je vrlo važna.
3. Budite u kontaktu s učiteljima, ali nemojte pretjerati! Većina učitelja cijeni roditelje koji s njima kontaktiraju nekoliko puta u polugodištu, ali ne voli kad roditelji očekuju da im učitelj bude uvijek na raspolaganju.
4. Usadite karakter svojoj djeci – to će poboljšati njihove društvene i akademske vještine. Neke su stvari jednostavno pogrešne, a svijet u kojem će vaše dijete odrasti kaznit će loše ponašanje. Stoga osigurajte svojem djetetu prednost.
5. Svakog dana razgovarajte s njime o njegovim dnevnim aktivnostima. Dajte mu do znanja da vam je stalo do njega te ga uistinu saslušajte.
LAKŠE UČENJE OVISI O NAČINU UČENJA
Inzistira li dijete na tome da crtkara dok uči, nemojte ga sprečavati. Ako je njegov stil učenja dominantno vizualan, to će mu pomoći.
- Različita djeca uče na različite načine. Primjerice, djeca dominantno vizualnog stila najlakše uče gledanjem i čitanjem, dominantno auditivnog stila najlakše slušanjem i govorenjem, a dominantno kinestetičkog stila najlakše dok se kreću te dodirivanjem - objašnjava psihologinja Ana Kandare Šoljaga te nastavlja:
Kinestetički tipovi eksperimentiraju kako bi otkrili najbolju metodu rješavanja problema
- Najučinkovitije su tehnike takozvanog aktivnog učenja. Dijete bi tijekom učenja trebalo sjediti uspravno za stolom, a učenje početi pitanjima o gradivu koja se nalaze na kraju svakog poglavlja u udžbeniku. Zatim neka izvuče naslove poglavlja iz sadržaja kako bi dobilo uvid u materiju koju ove školske godine treba svladati. Kako bi što lakše zapamtilo, neka tijekom čitanja podvlači ključne riječi i zapisuje kratke bilješke pokraj teksta.
Vizualni tipovi vrlo su detaljni i organizirani, a od njihovih bilješki profitiraju i njihovi prijatelji
Također, podijeli li cjelinu na manje dijelove, lakše će se koncentrirati i brže pamtiti gradivo. Dok učite s djetetom, možete primijeniti različite stilove pa pratite rezultate. Tako ćete otkriti što mu najbolje odgovara. Kako bi učenje bilo produktivno, probajte u djetetu probuditi interes za gradivom.
Možete mu ispričati neku zgodu iz povijesti koju neće naći u udžbeniku ili mu reći da su se mnogi genijalci mučili s matematikom.
Slušam i učim
Djeca čiji je stil učenja dominantno auditivni lakše će učiti i bolje pamtiti gradivo ako tijekom učenja pričaju sa sobom ili roditelju “objašnjavaju” to što uče. Pomoći će im i recitiranje važnih informacija, korištenje riječi koje ih asociraju na gradivo, no neka ograniče zvukove koji ih ometaju poput upaljenog televizora.
Djeci kojima je stil učenja dominantno kinestetički pri usvajanju gradiva pomoći će čitanje naglas, ali za razliku od auditivaca, trebali bi prstom prelaziti preko rečenica koje čitaju. Ova će djeca najlakše učiti zapisivanjem te će im pomoći ako najvažnije informacije iz gradiva napišu nekoliko puta. U učenju im pomaže i podvlačenje važnih informacija u tekstu, a kako bi što bolje upamtili gradivo, trebali bi koristiti tijelo. To mogu učiniti tako da tijekom ponavljanja šetaju po sobi ili neka koriste gestikulaciju rukama tijekom učenja i ponavljanja gradiva.
Najlakše pamtim ako čitam, gledam i sve zapisujem
Djeca s dominantno vizualnim stilom usvajaju nove informacije čitanjem, promatranjem grafičkih prikaza ili gledanjem demonstracije. Kako bi lakše učili, pomoći će im zapisivanje na kartice, učenje pomoću tablica, mentalnih mapa i sličnih pomagala. Tijekom učenja slobodno neka crtaju ilustracije, neka zapisuju informacije i neka podvlače ono što smatraju važnim. Ovo će dijete puno naučiti promatranjem, a kad se susretnu s nečim novim, draže im je pročitati upute za korištenje nego slušati objašnjenja.
Zaigraj kviz i lakše pamti
Na male komade papira zapišite pitanje koje ste izvukli iz gradiva. Na stražnju stranu napišite odgovor. Svako malo izvucite papirić i pokušajte odgovoriti na pitanja, bez gledanja na poleđinu papira ili zamolite prijatelja da vam pročita pitanje, a vi odgovorite.
Auditivni tipovi mogu puno zapamtiti samo slušanjem te puno toga nauče na nastavi
Ako ste zaboravili odgovor, pogledajte ga i ponovite.
- To je samo jedan od trikova pomoću kojih možete poboljšati pamćenje - kaže psihologinja Ana Kandare Šoljaga. No možda vam više odgovara da se prema gradivu ponašate kao prema tekstu omiljene pjesme.
- Ono što trebate naučiti pročitajte na glas nekoliko puta svakog dana. Osim ponavljanja u pamćenju može pomoći i rima ili zamišljene slike koje vezujete uz pojedine dijelove teksta. Budite kreativni i pronađite riječi koje se rimuju s onim što morate upamtiti ili povezujte gradivo sa zamišljenim slikama i sjećanjima - savjetuje psihologinja Kandare Šoljaga.
No kako biste što kvalitetnije učili, upamtite da “štrebanje” u zadnji čas ili učenje dok ste umorni ili neraspoloženi neće imati previše učinka.
Pauza je nužna
Kad dijete završi jedan ili više zadataka, neka se odmori od deset do 15 minuta. Teže dijelove gradiva dijete bi trebalo učiti u razdoblju najveće budnosti jer umor, ali i osjećaji poput gladi, slabe koncentraciju, objašnjava psihologinja Kandare Šoljaga.
Svi koraci za dobro učenje
Kad počinjete učenjem, prvo pročitajte gradivo u cjelini. Potom ga podijelite na odlomke i počnite učiti prvi odlomak. Čitajte tako dugo dok ne shvatite i upamtite sadržaj, a možete i podcrtavati važne dijelove. Ponovite prvi odlomak naglas ili u sebi, a nakon što ste naučili prvi odlomak, počnite učiti drugi na isti način. Potom ponovite prvi i drugi odlomak zajedno. Nakon što ste svladali gradivo, uzmite pauzu pa nakon 30 minuta ponovite što ste naučili, bez gledanja u tekst.
Djeca uče ono što doživljavaju
- Ako dijete živi s kritikom, uči osuđivati.
- Ako dijete živi s nasiljem, uči se tući.
- Ako dijete živi sa samilošću, uči samo sebe sažalijevati.
- Ako dijete živi s ismijavanjem, uči se sramiti.
- Ako dijete živi s ljubomorom uči što je zavist.
- Ako dijete živi sa stidom, uči se osjećaju krivnje.
- Ako dijete živi s ohrabrivanjem, uči se samopouzdanju.
- Ako dijete živi u toleranciji, uči se strpljenju.
- Ako dijete živi s pohvalama, uči cijeniti.
- Ako dijete živi s prihvaćanjem, uči se ljubavi.
- Ako dijete živi s odobravanjem, uči voljeti samoga sebe.
- Ako dijete živi s priznanjem, uči da je dobro imati cilj.
- Ako dijete živi s dijeljenjem, uči o velikodušnosti.
- Ako dijete živi s poštenjem i pravednošću, uči da postoje istina i pravda.
- Ako dijete živi sa sigurnošću, uči se vjeri u sebe i one oko sebe.
- Ako dijete živi s prijateljstvom, uči da je svijet mjesto na kojem je ugodno živjeti.
- Ako vi živite s mirom, vaše će dijete živjeti spokojno.
Dorothy Law Nolte
DESET DJEČJIH ZAPOVIJEDI
1. Moje ruke su male: ne očekujte savršenstvo kad raspremam krevet, crtam ili bacam loptu. Moje noge su kratke: usporite kako bih vas mogao stići.
2. Moje oči ne vide svijet kao vaše: pomozite mi da ga otkrijem i nemojte me sputavati.
3. Znam da je to teško, ali nemojte me uspoređivati s mojom braćom i sestrama, ili s
drugom djecom.
4. Moji su osjećaji krhki. Molim vas, imajte razumijevanja za moje potrebe. Ne prigovarajte
po cijeli dan. Ni vi vjerojatno ne volite kad vam se zamjera zbog vaše radoznalosti.
5. Potrebna mi je vaša podrška dok rastem. Nemojte mi prigovarati. Možete prigovarati mojim postupcima, ali ne prigovarajte meni.
6. Pružite mi slobodu da samostalno odlučujem. Dopustite mi da pogriješim kako bih mogao učiti iz svojih pogrešaka. Jedino tako ću jednog dana biti sposoban donositi pravilne odluke.
7. Kućni poslovi neće pobjeći. Ja neću još dugo biti mali - nađite vremena za igru sa mnom. Ja sam vaš poseban dar, pa tako sa mnom i postupajte.
8. Nemojte se plašiti otići bez mene na vikend. Potreban vam je odmor od mene, a i meni od vas. To je također sjajan način da mi pokažete koliko smo jedni drugima važni.
9. Nemojte raditi stvari umjesto mene. Tada osjećam da način na koji ja to radim nije dovoljno dobar i da vas razočaravam.
10. Zapamtite: Volim vas najviše! Vi ste moj svijet i sve što učinite, odnosno ne učinite, ostavlja trag u mom srcu.
MUDRE IZREKE O ODGOJU
Prije braka imao sam šest teorija o odgoju djece. Sada imam šestero djece i nijednu toriju. Earl of Rochester
Najvažnija stvar u komunikaciji je slušanje onoga što nije rečeno.
U razgovoru je uvijek najbolje koristiti blage riječi i jake argumente.
Odgajamo sada čak i kad mislimo da ne odgajamo. Sve što smo mi - odgaja našu djecu, bez govora i truda - samo od sebe.
Odgoj je neprekidno iskazivanje ljubavi.
Smijte se zajedno s onim koga odgajate. Smijeh otvara mnoga vrata srca.
Ne pokušavajte kod vaše djece promijeniti ono što niste uspjeli promijeniti kod sebe.
Želiš li loše odgojiti dijete, recept je jednostavan: uvijek mu ugodi u svemu!
Voli me kad to ne zaslužujem, jer mi je tada ljubav najpotrebnija. ( kineska poslovica )
Ne razgovarajte o njima, već razgovarajte sa njima.
Najviše što otac može učiniti za svoju djecu jest da voli njihovu majku.
Kako pomoći djeci u pisanju zadaće?